You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Chamaerops humilis
Palmička nízka



Jediná palma, ktorá má pôvod v Európe. S obľubou pestovaná napriklad v stredomorí.
Pôda:
Táto palma je nenáročná, dokážu sa bez problémov prispôsobiť rôznym druhom pôdy. Dobre rastú v tvrdej ílovitej a kamenistej pôde, ale aj v ľahkej a mäkkej rašeline. Pri pestovaní rastlín v kvetináči je dobré ich sadiť do ľahšej pôdy zmiešanej so štrkom, aby sa koreňový bal mohol ľahko rozložiť po celej ploche kvetináča. Pri výsadbe paliem do voľnej pôdy volíme zmiešanie tažšej záhradnej zeminy s ľahkou rašelinou a pieskom v pomere 2:3:1, prípadne pridáme aj trochu hrubšieho štrku pre lepšie odvodnenie pôdy počas daždivých jarných a jesenných dní, pri topení snehu a obzvlášť v zimných mesiacoch.
Zálievka:
Ide o pomerne suchomilné palmy, ktoré dokážu prečkať aj väčšie obdobie sucha. Avšak pravidelná zálievka je dôležitá pre prirodzený rast a krásny vzhľad paliem.

Čim je teplejšie, tým častejšie je potrebné palmy zalievať. Samozrejme treba dbať na to, že palmy vysadené v nádobách absorbujú vodu a vlhkosť z pôdy omnoho rýchlejšie ako tie v zemi.

Hnojenie:
Palmy je dobré prihnojovať od skorej jari až do jesene kvalitným hnojivom s obsahom všetkých základných živín približne každé dva týždne. Na jeseň, pred ukončením pravidelného prihnojovania je dobré posledný krát palmu pohnojiť hnojivom s vysokým podielom draslíka. Draslík podporuje vyzretie listových pletív a tak pomôže rastline lepšie prezimovať a prežiť aj silné mrazy. Je však dôležité hnojiť v správnom pomere a s mierou. Priveľký prísun hnojiva rastline nepomôže, ale práve naopak – oslabí ju.
Umiestnenie počas zimy:
Čím viac klesá teplota vzduchu, o to viac znižujeme zálievku a počas zimy polievanie úplne obmedzíme na minimum. Rastliny v kvetináčoch zalievame len pri vyschnutí pôdy. Palmy vo voľnej pôde počas zimy nepolievame, pretože by to rastline pri mrazoch mohlo veľmi uškodiť a spôsobiť hnilobu, na ktorú sú v zime náchylné. Čím suchšie sú korene a okolie palmy, tým je väčšia pravdepodobnosť prežitia zimy a silných mrazov vo voľnej pôde.

Palmy pestované vonku v kvetináči v zime umiestnime na dobre odvetrané a pokiaľ je to možné, na čo najchladnejšie miesto. Ideálna teplota počas zimy je 10 C a maximálne 21 C. Najvhodnešie miesto pre uskladnenie je svetlá a dobre odvetraná garáž, pivnica alebo zimná záhrada. Pozor na prekurované byty a umiestňovanie rastlín blízko vykurovacích telies!
Odolnosť voči mrazu:
Palmy pri dlhodobej teplote pod -8 C, vysadené vo voľnej pôde prichádzajú o listy, resp. listy začínajú omŕzať, avšak rastlina neuhynie. Palma odumiera pri poklese teploty pod -17° C v prípade, že nie je vôbec zazimovaná a zabezpečená ochranou proti mrazu. Avšak aj pri týchto palmách existuje množstvo prípadov, kedy rastliny prežili aj oveľa silnejšie mrazy a naozaj tuhé zimy takmer bez poškodenia. Najväčším predpokladom na bezproblémové prezimovanie je kvalitný zimný zábal a spoľahlivé vetranie počas zimy v teplejších dňoch. Pri zanedbanom vetraní rastlina často začína hniť, avšak za úplného sucha je na jar schopná pustiť nové listy. Tento druh palmy je veľmi obľúbený najmä ako kvetináčová rastlina. Odolnosť voči mrazu pre palmy vysadené v nádobách je maximálne -5 C.
info@stredomorske.sk