You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Strelícia kráľovská
Strelitzia ReginaeRajský vták. Pod týmto preudonymom môžeme nájsť Strelíciu, exotickú kvetinu pochadzajúcu z tropických častí Južnej Afriky. Získala ho vďaka svojim špecifickým kvetom, ktorých tvar naozaj prípomína exotického vtáaka žeriava s korunkou na hlave. Základ kvetu je tvorený z úzkeho zeleného listeňa, asi 20 cm dlhého, ostro zašpicateného a vodorovne umiestneného, pripomínajúceho zobák. Z listeňa vyrastajú výrazné oranžové a modré kvety, tvoriace farebnú korunku. Listy strelície zase pripomínaju llisty bananovníka, čím dotvaraju naozaj zaujímavý exotický vzhlad.

Strelícia je trvalá rastlina, dorastajúca do výšky až 250 cm. U nás sa pestuje ako izbová rastlina, kde rastie do 150-200cm.
Umiestnenie:
Strelícia miluje svetlo, vyžaduje teplé, svetlé a vzdušné stanovište. V zime ju udržujeme pri teplote min13°C. Počas leta ju môžeme premiestniť na balkón alebo do záhrady na teplé chránené miesto. Pred premiestnením ju postupne otužujeme.
Zemina:
Pôda musí byť priepustná, hlinitá a bohatá na živiny. Nevyhnutná je dobrá drenáž. Pre izbové rastliny vyberte radšej vyššiu a širšiu nádobu. Korene vytvárajú tzv. baly a rastú skôr do hĺbky.
Zálievka:
Zalievame primerane Medzi zálievkami necháme povrch zeminy vyschnúť. V zime zálievku obmedzíme.

Hnojenie:
V čase rastu prihnojujte raz za 3 týždne tekutým hnojivom s vysokým obsahom draslíka.
Kvitnutie:
Aby strelícia zakvitla, potrebuje dostatok slnka, svetla a živín v pôde. Kvety sa tvoria na 5 – 6 ročnej rastline od skorej jari do neskorej jesene. Kvet vydrží kvitnúť asi týždeň a v každom tulci ich je niekoľko.
info@stredomorske.sk