You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Oleander
Nerium OleanderOleander je ideálnou voľbou na slnečné terasy vďaka ktorým si skvelo navodíme atmosféru Stredomoria. Je skvelou dekoráciou vďaka bohatému kvitnutiu počas celého leta. Kvety môžu byť biele, žlté, ružové, lososové, červené alebo aj jemne oranžové. Vynikajú príjemnou až omamnou vôňou. Listy sú úzke, kožovité, tmavozelené.

POZOR! Ide o jedovatú rastlinu, preto by ste mali zvážiť jej kúpu do domácnosti s deťmi.

V našich podmienkach ich môžeme pestovať len v kvetináčoch.

Stanovisko:
ak chceme docieliť intenzívne kvitnutie je potrebné Oleander umiestniť na teplé a slnečné miesto. Nevadia mu ani veľké horúčavy a priame silne celodenné slnko. Ak máte pri dome prázdne miesto pri stene Oleander sa vám tu isto dobre zabýva. Steny domu totižto počas dna naakumulujú teplo a to potom vyžarujú aj počas noci. Zároveň je dobre mať Oleander pod strieškou, nerobí im dobre dlhodobý dážď, inak sa im na kvetoch objavia hnedé fľaky.
Nádoba na pestovanie:
Oleandre obľubujú väčšie a hlbšie nádoby s dostatkom miesta na rast, v menších dostatočne neprosperujú a ani nekvitnú. Nezabudnite ani na otvor na odtok prebytočnej vody.
Pôda:
Ideálnou voľbou je hnojivo pre stredomorské rastliny, ktoré môžete kúpiť TU.
Zalievanie:
Oleandre potrebujú pre svoj rast dostatok vlahy. Zemina nesmie nikdy úplne vyschnúť, určite nie na dlhšiu dobu. Vyriešiť sa to dá hlbšou podmiskou naplnenou vodou. Doležíte to je hlavne v lete, počas kvitnutia.
Hnojenie:
Oleandre prihnojujeme od mája do konca augusta. Použiť môžeme hnojivo na oleandre, ktoré je najlepšie aplikovať vo forme hnojivej zálievky. hnojiť treba pravidelne raz týždenne. Priebežne odstraňujeme odkvitnuté kvety, poškodené a choré výhonky.
Zimovanie:
Oleandre dokážu krátkodobo zniesť teplotu pri 0 C, no na zimu ich musíme bezpodmienečne premiesť dovnútra, približne koncom októbra. Počas zimy Oleandre môžeme umiestniť do chladnej, svetlej ale aj tmavšej miestnosti s teplotou okolo 10C (napr. zimná záhrada, chodba, pivnica, garáž). Rastliny polievame iba občasne miernou zálievkou a nehnojíme.
Počas jari je vhodné rastliny presadiť no nového substrátu a dodať im tak novú dávku živín. Vhodný je substrát pre stredomorské rastliny TU. Pokiaľ pestujete Oleander vo veľkých nádobách je dobré vymeniť aspoň vrchnú časť substrátu, cca 10 cm.

Počas marca vykonávame rez, ktorým rastlinu omladíme a presvetlíme, vďaka čomu sa uvoľní miesto na nové mladé výhonky, ktoré nám prinesú ďalšie kvety. Rastlinu neskracujeme zvrchu ale odstrihneme tesne nad pôdou 2-3 najstaršie výhonky.
Množenie:
Oleander vieme jednoducho rozmnožiť vrcholovými odrezkami. Tie jednoducho zakoreníme v pohári s vodou na teplom mieste prípadne priamo vo vlhkom substráte určenom na rozmnožovanie. Vzídené odrezky zasadíme do menších kvetináčov a pravidelne polievame aby pôda zostala stále vlhká. Vhodné je zaštipnúť im konce, čím sa podporí ich rozkonárovanie. Takto získané rastliny už o rok zakvitnú.
info@stredomorske.sk